Comuna Mihai Viteazu sarbatoreste , azi 2 iunie 2022 – Ziua Eroilor

,,Tu, cititorule, să nu uiţi că eşti român şi că prin sângele tău curge sângele unor viteji eroi

Îi sărbătorim azi pe cei care au luptat cu îndârjire pentru libertatea și întregirea neamului.

Această zi este celebrată, în fiecare an, odată cu sărbătoarea creştină a Înălţării Domnului, la 40 de zile de la Sfintele Paşti. Ziua Eroilor neamului are ca scop să ne aducă aminte de ostașii căzuţi de-a lungul veacurilor pe câmpurile de luptă, pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.

In Comuna Mihai Viteazu, jud. Cluj, prin grija Primariei Mihai Viteazu si a domnului primar Zeng Ioan, au fost omagiati eroii neamului, au fost alaturi, elevi din  Școala Generala ,,Mihai Vodă,,  precum si ,,Parohia Ortodoxa Mihai Viteazu,,.

Dupa intonarea imnului, a urmat o scurta ceremonie religioasa, urmata de cuvantul domnului primar Zeng Ioan si un frumos spectacol de poezii si cantece patriotice oferite de elevi, toata activitatea culminand cu depunerea de coroane  si flori in cinstea eroilor neamului.

anunțuri asemănătoare